جدیدترین مطالب

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی - دکتر شمس معاون هماهنگی، پیگیری‌های ویژه و خدمات مدیریت دفتر رییس جمهور در نامه‌ای به وزیر بهداشت ضمن اشاره به نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی خواستار بررسی موضوع رفع ممنوعيت اعمال شده از سوي شهرداري تهران براي فعاليت مراكز بهداشتي دامپزشکی شد.
برنامه هفتگی تلویزیونی «دامپزشک» به تهیه کنندگی مهدی زینلی از امروز شنبه از شبکه 4 سیما آغاز به پخش می‌کند.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی کشور با ارسال نامه ای سرگشاده به شهردار تهران خواستار عدم دخالت غیر تخصصی شهرداری در برخورد با مراکز درمانی دامپزشکی شد و عواقب شیوع بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان را متوجه شهرداری دانست.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از دامپزشک نیوز به نقل از وب سایت مدرسه پزشکی دانشگاه واشینگتن،محققان این دانشکده موفق به تولید واکسن ضد کرونا شده اند که برخلاف سایر واکسن های ضد کووید۱۹ که تزریقی هستند از طریق بینی استعمال میشود و توانسته است از بروز بیماری و عفونت در موش های آزمایشگاهی جلوگیری نماید.

این مطالعه بصورت آنلاین در مجله CELL  منتشر شده است.

محققان در این مطالعه پروتئین  (S  (spike ویروس کووید۱۹ را وارد ویروس سرماخوردگی عادی که از گروه آدنو ویروس ها میباشد کرده اند.

به گفته Michael S. Diamond, MD, PhD این واکسن توانسته اثرات بسیار خوبی را ایجاد کند بطوریکه  موش ها رو بطور موثری در برابر عفونت محافظت کرده و حتی در تعدادی از موش ها اثر Sterilizing Immunity را موجب گردیده بدین معنی که موش های واکسینه شده پس از چالش با  ویروس کووید ۱۹ هیچگونه نشانه ای از عفونت را بروز ندادند.

در این تحقیق با ایجاد تغییر شکل پروتئین S  در ویروس سرماخوردگی میزان اثر آنتی بادی های برانگیخته شده برعلیه ویروس بطرز موًثری افزایش میابد.

وزیر جهاد کشاورزی از سپری شدن مرحله آزمایش حیوانی واکسن ضد کرونای موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی و آماده شدن برای فاز اول آزمون بالینی، فاز «کلینیکال ترایل» (clinical trail) خبر داد و گفت: امیدواریم این فاز به زودی سپری شود و شاهد دستیابی به ساخت واکسن کرونا در کشور باشیم.

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی بعنوان نماینده وزارت جهادکشاورزی در شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی کشور معرفی شد.

معاونان سابق و جدید تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور تکریم و معارفه شدند.

محققان موسسه رازی با دستیابی به دانش فنی تولید واکسن آبله قناری، کشورمان را  در ردیف معدود کشورهای دارای فناوری این محصول قرار دادند. محققان رازی، پس از انجام مراحل تحقیقاتی موفق به ساخت واکسن آبله قناری شده اند.

دو ویروس شناس دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کانزاس "یونجئونگ کیم"(Yunjeong Kim) و "کیِئونگ اوکی کی سی چانگ"(Kyeong-Ok ")KC" در مطالعه اخیرشان از یک روش درمانی احتمالی برای ویروس کرونا خبر داده‌اند که بر روی مهار آنزیم پروتئاز ویروسی 3CL pro متمرکز میباشد.

کروناویروس‌های بیماری زا یک تهدید جدی برای سلامت مردم سراسر جهان محسوب می‌شوند و از آنها می‌توان به “کروناویروس سندرم حاد تنفسی“(SARS-CoV)، “کروناویروس مرس”( MERS-CoV) و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) ویروسی که باعث بیماری کووید-۱۹ می شود و چندین ماه است در کل جهان شیوع پیدا کرده است، اشاره کرد.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران و به نقل از مدیکال اکسپرس “یونجئونگ کیم”(Yunjeong Kim) و “کیِئونگ اوکی کی سی چانگ”(Kyeong-Ok “KC” Chang) ویروس شناسان دانشکده دامپزشکی دانشگاه ایالتی کانزاس در مطالعه اخیرشان از یک روش درمانی احتمالی برای ویروس کرونا خبر داده‌اند.

این مطالعه که با عنوان “مهارکننده‌های پروتئاز شبه سی۳ مانع از تکثیر کروناویروس در شرایط درون کشتگاهی و سبب بهبود حال موش‌های آلوده به کروناویروس مرس می شوند” روز گذشته در مجله “Science Translational Medicine” منتشر شد و نشان می‌دهد که چگونه مهار کننده‌های پروتئاز مولکول کوچک قدرت خاصی در برابر کروناویروس انسان دارند. این “پروتئاز شبه سی۳” (۳CLpro) کروناویروس، اهداف درمانی قدرتمندی هستند زیرا نقش مهمی در تکثیر کروناویروس دارند.

چانگ، استاد طب تشخیصی و پاتوبیولوژی گفت: پیشرفت در توسعه واکسن و درمان کووید-۱۹ بزرگترین هدف در حال حاضر دانشمندان جهان است و پیدا کردن درمان این بیماری واقعاً مهم است. طی این مقاله ما مهار کننده‌های پروتئاز را که پروتئاز شبه سی۳ کروناویروس را مورد هدف قرار می‌دهند و به نظرمان یک روش درمانی هدفمند است را توصیف کرده‌ایم.

این مطالعه نشان می‌دهد که این سری از مهار کننده‌های پروتئاز شبه سی۳ کروناویروس بهینه سازی شده جلوی تکثیر کروناویروس مرس و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در سلول‌های کشت داده شده و یک موش مبتلا به کروناویروس مرس را به طور کامل گرفته است. این یافته‌ها گویای آن است که این مجموعه از ترکیبات باید بیشتر به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری کرونا ویروس انسانی مورد بررسی قرار گیرد.

چانگ و کیم از گذشته با کمک مالی موسسات ملی بهداشت در حال ایجاد داروهای ضد ویروسی برای درمان مرس و نوروویروس(Norovirus) هستند و حال تحقیقات آنها گسترش یافته و آنها به فکر درمانی برای کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) هستند.

“پیتر کی دورهوت”(Peter K. Dorhout) معاون بخش تحقیقات دانشگاه کانزاس گفت:  کارهایی که این محققان برای چندین سال بر روی ضد ویروس‌ها و مهارکننده‌های سارس و مرس انجام داده‌اند ، توانایی آنها درباره بررسی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) و توسعه یک درمان را افزایش داده است.

منبع : خبرگزاری موج

 

متاسفانه با خبر شدیم جناب آقای دکتر کوهدار عضو محترم هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران در غم از دست دادن پدر گرامیشان  به سوگ نشسته‌‌اند.

انجمن علوم دامی ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد به دلیل شیوع ویروس کرونا زمان برگزاری کنگره بین المللی علوم دامی به شهریور ماه ۱۴۰۰ تغییر پیدا کرد.

"محافظت از محیط زیست برای ارتقا و بهبود بهداشت حیوانات و انسان"
جامعه دامپزشکان ایران عضو جامعه جهانی دامپزشکی (  WVA ) ،  " ۲۵ آوریل روز جهانی دامپزشکی سال ۲۰۲۰ " را به تمامی عزیزان خانواده بزرگ و فرهیخته دامپزشکی ایران که پیشرو تامین و حفظ بهداشت جامعه و عرصه سلامت و رفاه حیوانات هستند تبریک عرض می نماید.

آیین تودیع و معارفه مدیرکل دامپزشکی استان یزد برگزار و طی آن دکتر علی فاتحی نیا به‌عنوان مدیرکل جدید دامپزشکی استان معرفی شد.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران ، به نقل از اداره کل دامپزشکی استان یزد، دکتر علی فاتحی نیا که پیش از این رییس شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه بود از سوی رییس سازمان دامپزشکی کشور به این سمت منصوب شد و امروز طی مراسمی با حضور مسولین استانی و دکتررفیعی پور معارفه شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با صدور حکمی دکتر سعید کرمی را به عنوان " سرپرست اداره کل دامپزشکی استان تهران" منصوب کرد.

تفویض اختیارات و واگذاری امور به بخش خصوصی از مهمترین اولویت‌های سازمان دامپزشکی در کشور می باشد.

جامعه دامپزشکان ایران برگزار می کند:

وبینار آموزشی مدل های کسب و کار در استارتاپ های سلامت دیجیتال

مدرس: دکتر آیدین پرنیا
مشاور استارتاپ های سلامت دیجیتال


۱۲ اردیبهشت ماه
ساعت ۱۶ الی ۱۸


ثبت نام : https://eseminar.tv/wb6495

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز عرضه، مصرف دل و جگر و کله پاچه کاهش یافته است.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی دکتر محمد عبدالشاه را به سمت سرپرست مدیریت تحقیقات بیماری های طیور، زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش این موسسه منصوب کرد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: سالانه ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز اعم از گوساله و گوسفندی در کشور نیاز است.

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران ، متن اطلاعیه به شرح زیر است:
به اطلاع اعضای محترم میرساند در اجرای ضوابط قانون احزاب، تشکل ها و انجمن های تخصصی و رعایت مفاد اساسنامه ؛برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه جامعه دامپزشکان ایران در موعد مقرر خود، هفته گذشته با وزارت کشور مکاتبه شد که پس از وصول پاسخ مقتضی مراتب به استحضار خواهد رسید.


                                                                                                                                  هیآت مدیره جامعه دامپزشکان ایران

صفحه1 از12

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636