جدیدترین مطالب

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران -سمینار مجازی  The impact of the covid- 19 pandemic on the veterinary profession ongoing assessmentدر تاریخ 29 اکتبر سال2020 توسط WVA  برگزار شد.

جهت دریافت گزارش این سمینار لطفا فایل pdf را دانلود نمایید.

 

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران - رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از دکتر رفیعی پور و وزیر جهاد خواست با تعامل با شهرداری مشکل مطب های دامپزشکی را حل کنند.

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران - بدنبال صدور و ابلاغ دستورالعمل اجرایی نحوه صدور مجوز آزمایشگاه های تجزیه خوراک دام و شیرخام دکتر شجاعی رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران در نامه ای خطاب به دکتر خاوازی  وزیر جهاد کشاورزی با ذکر مشکلات این دستور العمل و تبعات جدی ناشی از آن ، ضمن انتقاد به مسیر تدوین و محتوای آن خواستار تجدیدنظر و جلوگیری از اجرایی شدن آن گردید.

دکتر شجاعی رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران با توجه به ابلاغ حکم رئیس جمهور ،در پیامی تصدی مجدد دکتر محمدرضا صفری بعنوان رئیس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران -در پی انتشار نامه رئیس دامپزشکی شهر رشت به کلینیک های دامپزشکی حیوانات خانگی و درخواست اسامی و تلفن صاحبان حیوانات خانگی جهت ارائه به دادستان عمومی و انقلاب گیلان ؛ دکتر شجاعی رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان نامه ای خطاب به رئیس سازمان دامپزشکی صادر کرد.

جامعه دامپزشکان ایران ، با کمال تاسف و تالم درگذشت نابهنگام همکار ارجمند سرکار خانم دکتر سیرتی معاون محترم سلامت اداره کل دامپزشکی استان تهران را در اثر ابتلا به کرونا به خانواده دامپزشکی کشور به ویژه به همسر و فرزندان آن عزیز سفر کرده تسلیت عرض می نماید.
روحش شاد و یادشان گرامی

رئیس اداره دامپزشکی ساوجبلاغ از کشف حدود 1 تن مواد اولیه خوراک دام آلوده خبر داد و گفت: محموله کشف شده شامل ذرت و سبوس مخلوط شده بود که فاقد هویت و همچنین دارای علائم فساد مانند کپک بود.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از ایرنا - مدیرکل دامپزشکی مازندران با اظهار این که تا کنون گزارشی از تلفات غیر عادی در جمعیت طیور صنعتی استان دریافت نشده است، در عین حال در خصوص شیوع احتمالی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هشدار داد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دامپزشکی استان مازندران ، دکتر سید حسین رضوانی گفت : با توجه به برودت هوا و قرارگیری در فصل سرما در صورت عدم رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی قرنطینه ای در واحدهای پرورش طیور ، خطری جدی متوجه این صنعت خواهد بود.

وی  از روستائیان مازندران خواست تا طیور خانگی خود را در مکانی محصور شده و مسقف نگهداری و از رها کردن طیور بویژه پرندگان آبزی مثل غاز و اردک در باغ ها و مزارع خودداری کنند .

رضوانی از پرندگان آبزی به عنوان ناقلان اصلی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نام برد و تاکید کرد : این پرندگان در صورت تماس مستقیم و یا غیر مستقیم با پرندگان وحشی مهاجر آلوده که از مخازن اصلی این ویروس به شمار می روند، می توانند به این بیماری مبتلا شوند و هیچ علائمی نداشته باشند اما می توانند سایر ماکیان را آلوده کنند.

وی با تاکید بر عدم تماس مردم با پرندگان مهاجر آبزی از هم استانی ها به خصوص روستائیان درخواست کرد تا از شکار این پرندگان و یا خرید و فروش آنها در بازار های سنتی و محلی  پرهیز کنند و در صورت برخورد با تلفات پرندگان وحشی مهاجر و یا مشاهده تلفات غیر عادی در جمعیت طیور بومی مراتب را با ادارات دامپزشکی شهرستان ها در میان بگذارند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران بیان داشت: حفظ و صیانت از سرمایه عظیم ایجاد شده در صنعت پرورش طیور استان که اشتغالزایی پایدار و خودکفائی را به همراه دارد از جمله وظایف اصلی کلیه دستگاه های اجرائی استان بوده و از مقامات ارشد استانی و اعضای ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان درخواست می کنیم تا دامپزشکی را برای این مهم مورد حمایت قرار دهند.

وی از متصدیان پرورش طیور صنعتی در استان خواست تا ضوابط و مقررات بهداشتی قرنطینه ای را در واحدهای خود با شدت و حدت بیشتری رعایت کنند  و به توصیه های بهداشتی دامپزشکی توجه ویژه داشته باشند.

 رضوانی بیمه کردن جوجه ها را قبل از شروع پرورش حائز اهمیت دانست و گفت : با توجه به فصل سرما ، در نظر گرفتن سوخت دوم برای حفظ دمای لازم سالن ها و ذخیره سازی خوراک در حد متعارف در زمان بحران از جمله اقدامت پیشگیرانه ای است که متصدیان واحدهای پرورش صنعتی باید مد نظر داشته باشند.

استان مازندران با داشتن بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مرغداری و تولید سالانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تن گوشت مرغ حدود ۱۱ درصد از نیاز کشور به گوشت سفید ( مرغ) را تامین می کند و یکی از قطب های مهم تولید این مواد پروتئینی در کشور محسوب می شود.

علاوه بر این ، مهاجرت سالانه ۱.۵ میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان گذران داخلی و خارجی به تالاب و آبگیرهای استان و وجود چند صد هزار مرغ بومی با رویکرد پرورش خانگی ، مازندران را به عنوان یکی از کانون های اصلی در معرض خطر بیماری آنفلوانزا، نیوکاسل و برونشست در فصل سرما قرار می دهد.

بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و همچنین آنتی ژنH5 تولید شده در مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی- دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در حکمی دکتر محمدرضا صفری را به عنوان «عضو شورای هماهنگی بیمه کشاورزی» منصوب کرد.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: به طور متوسط در 5 سال گذشته سالیانه بین 50 تا 70 پروژه جدید تعریف می شود و با توجه به اینکه متوسط طول پروژه ها 2 تا 5/2 سال تخمین  زده شده، پروژه های در حال اجرا در حال حاضر بیش از 400 پروژه است .

تراژدی مرگ پلنگ با قرص برنج


دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران احتمال می‌دهد علت مرگ پلنگ کیاسر مسمومیت حاد با قرص برنج بوده باشد.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون دوز واکسن تزریقی تامین می‌شود.

بسمه تعالی

به اطلاع کلیه شرکتهای دانش بنیان و شرکتها فناور میرساند که ستاد توسعه زیست فناوری در "چارچوب همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی در راستای دستیابی به امنیت غذایی و جهش تولید در بخش کشاورزی" از تاریخ 1 لغایت 30 آبان ماه 1399 آماده دریافت طرح‌های تولیدی شما عزیزان جهت حمایت از " تولید بار اول، توسعه مقیاس و توسعه بازار" محصولات در حوزه‏ واکسن، دارو و بهداشت دامپزشکی می‏‌باشد. شرکت‏های فناور می‏‌توانند پس از تکمیل فایل پیوست، طرح‏های پیشنهادی خود را به آدرس پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال فرمایند.

 

از تمام فناوران تقاضا میشود در طرح‏های پیشنهادی موارد ذیل را رعایت کنند:

  • بالا بودن سطح آمادگی فناوری و سطح آمادگی بازار طرح‏ 
  • فراهمی زیرساخت لازم و مواد اولیه پایدار جهت استمرار در تولید محصول 
  • وجود بازار داخلی برای محصول طرح یا تضمین صادرات برای محصولات ارزآور 
  • استفاده از فناوری ‌های جدید و کارآمد در اجرای طرح 
  • امکان اخذ مجوزات لازم 


    ستاد توسعه زیست‌فناوری

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از خبر آنلاین - دکتر پیام محبی رئیس بیمارستان‌های دامپزشکی تهران برای اولین بار در گفت و گو با خبرآنلاین از این گفت که روز ۲۸ فروردین ماه و در زمان انتقال کوشکی و دلبر دو قلاده یوز اصیل ایرانی به پارک ملی توران، وقتی این حیوانات را بیهوش کرده بودند ، از آنها تست کرونا گرفته شده و پاسخ تست پی سی آر این دو حیوان گرانبها ، منفی بوده است.

اعضای محترم جامعه دامپزشکان ایران برای دستیابی به نتایج یک نظرسنجی که در میان صاحبان حیوانات خانگی در انگلیس ، فرانسه ، ایالات متحده و برزیل از طرف HealthforAnimals برای درک بهتر تجربیات مراقبت های دامپزشکی در طی بیماری همه گیر COVID-19 انجام شده است ،به لینک زیر مراجعه فرمایید:

https://healthforanimals.org/resources-and-events/newsletter-repository/39-pet-owner-survey.html؟q=116

 

رئیس کارگروه روش‌های درمان و تولید واکسن دانشگاه تهران درباره اهمیت وجود آزمایشگاه‌های سطح سه و تلاش‌های این کارگروه برای ایجاد این آزمایشگاه، گفت: متاسفانه به دلایلی کشور ما خود را از تاسیس آزمایشگاه سطح سه محروم کرده بود. آزمایشگاه‌های سطح سه، جزو آزمایشگاه‌های پرخطر محسوب می‌شوند که در آن‌ها می‌توان با میکروب‌های خطرناک سروکار داشت. اکنون که کرونا ویروس در کشور شیوع پیدا کرده و چندین شرکت داخلی در مراحل مختلف تولید واکسن هستند و موفقیت‌های خیلی خوبی بدست آورده‌اند، لازم است برای آزمایش‌های تست واکسن بر روی حیوانات، آزمایشگاه سطح سه داشته باشیم.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از دفتر سازمان‌های تخصصی و امور بین‌الملل سازمان دامپزشکی کشور، دکتر بهمن نقیبی معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان و دکتر آرتیم دائوشف دستیار رئیس سرویس فدرال دامپزشکی و بهداشت گیاهی فدراسیون روسیه در نشست سالانه کارگروه مشترک ایران و روسیه در زمینه دامپزشکی و حفظ نباتات به صورت ویدئویی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

بنابراین گزارش، طرف روسی ضمن ابراز رضایت از اجرای مفاد توافقات انجام شده در سومین نشست سالانه کارگروه مشترک در سال گذشته که در تهران برگزار شد، اعلام کرد امیدوار است همکاری‌های بسیار خوب مشترک بین دو کشور در زمینه دامپزشکی همچون گذشته به صورت مداوم و موثر ادامه داشته باشد.

در این نشست، در خصوص تشکیل کارگروه تخصصی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های فرامرزی دامی و مسائل موجود در روند صادرات لبنیات و آبزیان و همچنین سایر فرآورده‌های دامی و برگزاری دوره‌های تخصصی آزمایشگاهی و تشخیص بیماری‌ها به بحث و تبادل نظر شد.

همچنین در این نشست دکتر رحمان میرزایی مدیر کل دفتر سازمان‌های تخصصی و امور بین‌الملل، دکتر عطیه دباغیان معاون مدیرکل دفتر سازمان‌های تخصصی و امور بین الملل به عنوان اعضای کارگروه و مهندس صالحی نماینده مرکز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد‌کشاورزی حضور داشتند.

چهارمین نشست سالانه کارگروه مشترک ایران و روسیه در زمینه دامپزشکی و حفظ نباتات به صورت ویدئویی با سرویس فدرال دامپزشکی و بهداشت گیاهی فدراسیون روسیه روز سه‌شنبه مورخ 6 آبان 99 برگزار گردید.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اراک گفت: گشت‌های مشترک محیط زیست و دامپزشکی شهرستان به منظور پیشگیری و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان آغاز شد.

دومین بانوی رئیس دامپزشکی استان خراسان رضوی در بردسکن معرفی شد.

صفحه1 از14

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636