نامه رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران به رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر اسکندر زند

03 دی 1396

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران ، دکتر پیام محبی ریاست جامعه دامپزشکان ایران طی نامه ای به دکتر اسکندر زند از رشته کارشناسی "پرستاری دام" به عنوان حرفه ای کنار فعالیت دامپزشکان و مکمل آن نام برد و همچنین به لزوم تغییر نام در رشته های دامپزشکی اشاره کرد ،متن این پیام به شرح زیر است:

 

به نام خدا

 

جناب آقای دکتر اسکندر زند

ریاست محترم سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی

با سلام 

همانطور که مستحضرید کارشناسی "پرستاری دام " به عنوان حرفه ای کنار فعالیت دامپزشکان و مکمل آن ،می تواند نقش اساسی در بهبود سلامتی و درمان بیماریها داشته باشد و در حال حاضر بخش درمان در کسب و کار های خصوصی از نبود این حرفه بسیار متضرر می گردند.

این افراد نقش موثری در هماهنگی عملیات درمانی و پر کردن خلأ بین صاحب دام و دکتر دامپزشک دارند و حضورشان جهت تکمیل خدمت رسانی دامپزشکی بسیار ضروری می باشد و محیطی امن و ساختاری سازمان یافته را به جهت تامین استانداردهای مراقبتی فراهم نمایند.

آموزش به این افراد باید به گونه ای باشد تا با کسب توانائیهای لازم قادر به مشارکت و همکاری در انجام آزمایشات کلینیکی و پاراکلینیکی در کنار دامپزشکان ،ارائه اقدامات پرستاری در فوریت ها و موارد اورژانسی تا حضور دامپزشک ،مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی ، توانبخشی و فیزیک درمانی دام بیمار ،تامین نیازهای درمانی ساده و مشاوره و راهنمایی های جزئی و .... به صاحب دام می باشند . با توجه به افزایش چشمگیر مراکز درمانی دامپزشکی و بازه گسترده توانمندی فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی پرستاری دام با گرایش های مختلف و با توجه به ضرورت توسعه و ارتقا کیفیت خدمات درمانی دامپزشکی در مناطق مختلف کشور ،بدون شک این دوره نقش مهم و بسزایی در توسعه زیر بنائی دامپزشکی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که دوره های مشابه در دانشگاههای معتبر در کشورهای مختلف از جمله استرالیا، فرانسه، آمریکا ، کانادا ، ایرلند، انگلستان و...سالیان متمادی است که برگزار میگردد و فارغ التحصیلان آن از جایگاه شغلی موثر و ویژه ای برخوردار هستند.

همچنین یدک کشیدن پسوند دامپزشکی در سایر رشته های دامپزشکی باعث ایجاد بسیاری از شبهات شده ،که در نتیجه ی آن برخی از فارغ التحصیلان آن رشته ها به خود اجازه مداخله در امور درمانی دامپزشکی را می دهند که برای رفع مشکل مذکور تغییر نام سایر رشته های این رده امری ضروری به نظر می رسد و پیشنهاد نام کارشناسی "پرستاری دام" به جای " پرستاری دامپزشکی" و عوض شدن نام رشته کاردانی "دامپزشکی"به کاردانی "بهداشت دام" و تغییرات مشابه در سایر رشته های موجود امری ضروری می باشد. پیشاپیش از توجه و همکاری شما بسیار سپاسگزار است و متمنی است این جامعه را از اقدامات خود در این راستا مطلع سازید .

 

 

                                                                                                                                       باتشکر

                                                                                                                                دکتر پیام محبی

                                                                                                           رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران

 

                                                                                                        

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636