همه چیز درباره سگ پامرانین+ تصاویر

13 مهر 1399

پامرانین کوچک‌ترین سگ از خانواده‌ی اشپیتز ها است. این سگ نه‌تنها به خاطر سایز کوچکش بلکه به خاطر پوشش گرد و حجیمی که دارد بسیار شناخته‌شده وجذاب است ، دراین گزارش به معرفی پامرها می پردازیم .

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از دامپزشک نیوز_صاحبان این نژاد به خاطر بی‌باکی و جسارت زیاد آن‌ها بسیار دوستشان دارند. سگ پامرانین pomeranian  یکی از کوچکترین نژاد‌های سگ خانگی است و یکی از محبوب ترین نژاد های سگ حال حاضر در دنیا می باشد . سگ پامرانین با قیافه بامزه و خندان و خز پفکی و پرپشت و دم برگشته اش یکی از نژادهای سگ محبوب در ایران است. سگ های پامرانین در ایران بر اساس ظاهرشان به دو دسته تقسیم می شوند ، سگ پامرانین خرسی و سگ پامرانین روباهی .
سگ پامرانین خرسی

سگ پامرانین خرسی به پامرهایی گفته می شود که پوزه کوتاه تر، چهره خندان تر و موهایی پرپشت تر و به اصطلاح پرورش دهنده ها تپل تر دارند . سر پامرانین خرسی گرد تر و چشم هایشان به هم نزدیک تراست . سر این حیوان در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبیست، چشم‌های براق مشکی رنگ با اندازه متوسط دارند. گوش‌ها در تولگی کوچک اما در بلوغ بزرگ هستند ، در تولگی موهای کم و تا سن ۷ ماهگی موها زیاد می‌شوند و گردن کوتاهی دارد .
سگ پامرانین روباهی

سگ پامرانین روباهی پوزه کشیده تری دارد و چهره اش جدی تر است . گوش های تیز و صورت کشیده ویژگی های دیگر سگ پامرانین روباهی هستند. سگ پامرانین روباهی بخاطر پوزه کشیده تر و چشمان بادومی ترش، کمی به روباه شبیه است و به همین دلیل به آن  پامر روباهی می گویند .

تاریخچه سگ پامرانین

نژاد پامرانین از سگ ‌های سورتمه نواحی ایسلند ، آلمان و لهستان مشتق شده ‌است، البته نام این نژاد از منطقه پامرانیا در آلمانگرفته شده است. این نژاد در قرن ۱۹ مورد توجه قرار گرفت. پامرانین به آلمانی  Pomeranianسگی از گروه سگ‌های اسپیتز، نژاد پامرانین از سگ‌های سورتمه نواحی ایسلند و لاپلند مشتق شده‌ است احتمالاً علت آن اصلاح نژاد و کاهش اندازه این سگها در این منطقه است. در هر صورت سگهایی که جثه بزرگ‌تر داشتند به عنوان سگ گله هم عمل می‌کردند . نزدیکترین خویشاوند وابسته پامرانین  Norwegian Elkhound  ، Schipperke ، سگ اشپیتز ، سگ اسکیمو آمریکایی ، ساموید و دیگر اعضای اشپیتزها هستند.

ویژگی ظاهری و فیزیکی سگ پامرانین

 ظاهری هوشیار و آگاه شبیه به روباه دارد. موهای بدنش بسیار متراکم و حجیم بوده. پوشش بدنی ۲ لایه سطح بدنش را پوشانده است. لایه زیرین بسیار نرم و لایه بیرونی بلند و زبر است. از دیگر ویژگی‌های ظاهری‌اش می‌توان به دم گرد، گوش‌های کوچک، اندام مربع شکل و قدم‌هایی بلند و باشکوه اشاره کرد . می تواند در ۱۸ رنگ مختلف باشد رایج‌ترین رنگ‌ها در این نژاد قرمز، نارنجی،سفید یا کرم، آبی، قهوه‌ای ، قهوه ای مایل به زرد یا سیاه است. هرچند پوشش سگ پامرانین کمی جادویی است، آن ها می تواننددر طول زمان تغییر کنند.

نکته دیگر آنکه این نژاد تحمل گرمای زیاد را ندارد ، گرمازدگی خطر سکته را افزایش می دهد . همچنین  وزن این سگ های زیبا بین1 تا 3 کیلو گرم می باشد که البته در نر و ماده و همین طور بسته به خلوص نژاد و یا خرسی و روباهی بودن آن ها متفاوت است .

پامرانین‌ ها معمولاً بین ۷ تا ۱۰ ماهگی به بلوغ می‌ رسند. جالب است بدانید که پامرانین ها دونده های خیلی خوبی هستند و می توانند درمسابقه های سرعت شرکت کنند .

 

ویژگی اخلاقی سگ پامرانین

سگ پامرانین بی‌باک، بانشاط، بازی گوش، کنجکاو، با اعتمادبه‌نفس، با دقت و همواره آماده برای ماجراجویی است. این سگ‌ها با صاحبان خود بسیار صمیمی و مهربان هستند اما ممکن است در برخورد با افراد غریبه بسیار سروصدا کنند و یا آنکه خیلی خجالتی شوند.

گاهی اوقات خود را بزرگتر از حیوانات دیگر می بینند و به آن ها حمله می کنند و چون فکر می کنند بزرگ هستند ، ممکن  است به خود آسیب بزنند . نکته قابل ذکر آن است که  پامرانین ها می توانند نگهبانان خوبی نیز باشند و برای هر چیز غیر عادی که در اطرافشان ببینند واق واق می کنند.

نکته مهم دیگر در مورد این سگ ها این است که می توانید آن ها را آموزش دهید تا با دستورتان سروصدایشان را متوقف کنند و جالب است بدانید که پامرانین‌ها در آموزش های  جدید سریع عمل می کنند. اما متاسفانه آموزش جای دستشویی به این نژاد کمی زمان بر است و به صبر و حوصله نیاز دارد .

فراموش نکنید این نژاد زیاد واق واق می‌کند و ممکن است برای کودکان کوچک نه تنها جذابیتی نداشته باشد بلکه ترسناک نیز به نظر برسد به همین دلیل بهتر است سگ‌های Pomeranian را پس از آموزش‌های لازم در نزد کودکان کم سن و سال قرار دهید .

موضوع جالب دیگری که در مورد این سگ ها وجود دارد آن است که اگر یک پامر را به حال خودش رها کنید آن روی سلطه طلب خودش را به شما نشان می دهد ، خودسر و سرکش می شود و کنار آمدن با آن در این شرایط سخت است . آن‌هـا همچون اسبی مغرور، سرشان را بـالـا مـي‌گیرنـد و راه مـي‌ رونـد.

بیماری های سگ های پامرانین

آن ها معمولا دچار حساسیت های پوستی می شوند ، بعضی از پامرانین ها  هم دچار صرع و تشنج می شوند . سگ پامرانین مستعد انواع مشکلات چشم هستن مثل: آب مروارید ، خشکی چشم و اشک بیش از حد . این مشکلات در سگ های جوان رخ میدهد و ممکن است در صورت عدم درمان، باعث کوری شود . بی قوارگی لگن ، بیماری مفصل لگن ، در رفتگی کشکک زانو، اختلالات نای و دیسترس های تنفسی از دیگر مشکلاتی است که ممکن  است برای آن ها پیش بیاید که باید دامپزشک را درجریان قرار داد .

قیمت سگ پامرانین

سگ پامرانین در ایران جزو سگ های گران محسوب میشود و بسته به اینکه ظاهر آن توله پامرانین چقدر بانمک باشد ، بین ۵ تا ۱۵میلیون تومان روی آن قیمت گذاری می کنند. اینکه چه سگی واقعا چه قیمتی دارد متاسفانه کاملا بستگی به دو فاکتور دارد : تقاضا برای آن سگ و آن نژاد بین مردم چقدر است و آیا سگ بین چند واسطه دست به دست شده تا به شما فروخته شود.

فروش سگ پامرانین خرسی به خاطر جدابیتشان رو به افزایش است . از آنجا که توله های سگ به شدت بازیگوش هستند و دارای انگیزه فراوان جهت یادگیری می باشند. طبیعتا قیمتشان به نسبت سگ هایی که سن بالایی دارند بیشتر است. سگی را خریداری نمایید که میانگین سن آن از زمان نوزادی تا ۳ ماهگی است. زیرا در این مدت تعلیم سگ بسیار آسان تر از زمان های دیگر است .

سلامت سگ از عوامل موثر در قیمت توله سگ می باشد. خرید و فروش سگی که واکسینه شده باشد یا عقیم شده باشد و دچار بیماری نباشد به نسبت قیمت بیشتری نسبت به سگی است که موارد فوق را نداشته باشد. خرید سگ را حتما از دامپزشکی ها و یا افرادی که چندین سال در این زمینه فعالیت دارند انجام دهید . این سگ ها به دلیل سازگاری با محیط داخل آپارتمان قیمت بیشتری نسب به سگ هایی که در شرایط محیطی بیرون زندگی میکنند دارند.

تغذیه سگ پامرانین

مقدار روزانه ی پیشنهادی: یک چهارم تا نصف لیوان از غذای خشک با کیفیت که در دو نوبت سرو شود . توجه داشته باشید که مقدار تغذیه سگ به اندازه، سن ، ساختار بدن، سوخت وساز و میزان فعالیتش بستگی دارد.  سگ ها هم درست مثل آدم ها، منحصربه فردند و همه به یک اندازه غذا نمی خورند. لازم به گفتن  نیست، سگی که فعالیتش زیاد است بیشتر از یه سگ تنبل به غذا نیاز دارد. کیفیت غذایی که خریداری میکنید هم تاثیر گذاراست . لازم به ذکر است که هیچ وقت غذای او را ناگهانی تغییر ندهید.

بهداشت و مراقبت از سگ پامرانین

این سگ کوچک جسته اما فعال نیاز به فعالیت‌های فیزیکی روزانه، پیاده‌روی‌های کوتاه و یا بازی‌هایی درون خانگی دارد. بهترین قلاده برای این سگها قلاده کمری است اما اگر از قلاده گردنی استفاده می کنید مراقب باشید آن را آنقدر تنگ نبندید که گردن حیوان آسیب ببیند. برای بستن قلاده گردنی انگشت خود را میان قلاده و گردن حیوان قرار دهید تا از تنگ نبودن قلاده اطمینان حاصل کنید .

فراموش نکنید که این سگ کوچک و خانوادگی همواره باید تحت مراقبت و توجه باشد و در فضاهای باز آن را رها نکید چون ممکن است آسیب ببیند . از آنجایی کـه پـامـرانیـن هـا انـدازۀ کوچکی دارنـد، ممکن اسـت از طرف حیواناتی مـاننـد جغد ، شاهیـن، شغال وسایر حیوانات وحشی بـه عنوان طعمه محسوب شونـد ، هچنین سگ مورد علاقه سگ دزد ها هستند ،  پس سـگ خود را بدون مـراقبت در بیرون از خانه رها نکنید.

توجه داشته باشید که این سگ ها دارای پوشش کلفت و ضخیم هستند و نیاز است که حداقل هفته ای یکبار با شامپوی مخصوص سگ شست و شو داده شوند. حداقل سه بار در هفته سگ را با استفاده از برس های سوزنی شانه کنید، همچنین مسواک زدن برای سگ خود را فراموش نکنید . پامرانین ها سگ های کوچک و ضعیف و آسیب پذیری هستند. بهتر است سگ خود را در رختخواب خود نخوابانید زیرا ممکن است یک حرکت شما باعث شود حیوان آسیب جدی ببیند. برای پامرانین خود جای خواب نرم و مناسب تهیه کنید و او را برای خوابیدن در آن آموزش دهید .

انتهای پیام/ 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636