رونمایی از بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و آنتی ژن H5؛ دستاورد بزرگ دامپزشکی برای امنیت غذایی

28 آبان 1399

بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و همچنین آنتی ژنH5 تولید شده در مرکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.

به گزارش جامعه دامپزشکان ایران به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، بعداز ظهر امروز سه شنبه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و همچنین آنتی ژن H5 تولید شده رونمایی شد تا دامپزشکی کشور یک گام بلند در خوداتکایی کشور به یکی از مهمترین نیازهای جامعه مرغداران ایران بردارد.

بنابراین گزارش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این آیین با ابراز خشنودی آشکار از تحولات رخ داده در سازمان دامپزشکی کشور پس از حضور دکتر علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این مجموعه گفت: رونمایی از این بذر و همچنین آنتی ژن از آنجا حائز اهمیت است که برای نخستین بار است که در کشور ما واکسن بومی تولید خواهد شد و این زمانی ارزشمند تر می شود که واکسنهای وارداتی به طور قطع به دلیل تفاوت با شرایط زیست بوم کشورمان تاثیرگذاری مشابه تولید واکسن تاثیرگذاری بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم، ۱۵ واکسن دام، طیور و آبزیان را در بخش خصوصی به تولید انبوه خواهیم رساند و با حضور ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی از آنها رونمایی خواهد شد؛ تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان را یک اتفاق استثنایی در کشور دانست و خاطرنشان کرد: ما قراردادهای متعددی در این زمینه داریم و قرارداد امروز هم برای واکسن‌های جدیدی است که بذر آن را در داخل تولید خواهیم کرد و ما امیدواریم در تمام حوزه های کشاورزی شرکت‌های دانش بنیان توسعه پیدا کنند.

تمجید ویژه وزیر از توفیق دامپزشکی در پیشگیری از آنفلوانزای پرندگان

دکتر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز ضمن تشکر از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت‌های علمی از بخش کشاورزی، اظهار کرد: نهاده‌های کشاورزی در امنیت غذایی بسیار تاثیرگذار هستند اما آنچه در تامین این نهاده‌ها موثر است، هسته‌های اولیه تولید، تحت عنوان سید (SEED) تولید بذور است.

وی افزود: یکی از برنامه‌هایی که کشور به آن به شدت نیاز داشت، بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان بود که امروز با همکاری سازمان دامپزشکی و پشتیبانی‌های معنوی و مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به آن دست پیدا کرده‌ایم.

خاوازی با اشاره به اپیدمی آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۶ یادآوری کرد: این آنفولانزا باعث معدوم سازی ۲۶ میلیون قطعه مرغ شد که یک فاجعه بزرگ برای بخش کشاورزی کشور بود، اما با برنامه‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی وضعیت کشور به شرایط عادی بازگشت و در حال حاضر با وجود گرفتاری 23 کشور با این بیماری، طراحی مسائل بهداشتی در سال جاری به نحوی بود که میزان تلفات این بیماری در کشور ما به 30 هزار قطعه هم نمی‌رسد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال‌های گذشته، سازمان دامپزشکی برای دریافت بذر واکسن، مکاتبات بسیاری با کشورهای دیگر داشت اما این بذر در اختیار ما قرار نمی‌گرفت، به همین دلیل از تمام کسانی که برای تولید بذر واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم و امیدوارم که با کمک سازمان دامپزشکی تولید این واکسن از سیستم دولتی خارج شده و در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

وی در رابطه با نیاز کشور به واردات واکسن دام و طیور گفت: در بخش دام ۶ واکسن و در بخش طیور ۱۸ واکسن وارداتی است که نیاز داریم تولید آن در کشور انجام شود.

افزایش تست آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از 10 هزار به ۳۰۰ هزار تست در سال

دکتر علی‌صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در این آیین اظهار کرد: از سال ۸۴ که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان وارد کشور شد تا سال ۹۹، بحران‌های متنوعی برای بخش طیور ایجاد شده و طی این سال‌ها بیش از ۶۰ میلیون قطعه پرنده در کشور معدوم شده‌اند که خسارت بالایی برای صنعت کشور محسوب می‌شود.

وی در رابطه با شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشورهای مختلف گفت: در حال حاضر ۲۳ کشور دنیا با آنفولانزای فوق حاد پرندگان درگیر هستند، اما از آنجا که ایران در تولید مرغ و تخم‌مرغ رتبه دار است و باید از این صنعت به خوبی حفاظت و حمایت کنیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تخصصی نبودن آنتی ژن‌های وارداتی استفاده شده برای تشخیص آنفولانزای فوق حاد پرندگان بیان کرد: آنتی ژن‌های وارداتی 100 درصد تخصصی نبودند و توان رصد و پایش ما، تنها ۱۰ هزار تست در سال بود و امروز با تولید این آنتی ژن اختصاصی حاصل از ویروس‌های در گردش ایرانی، توان این را داریم که رصد و پایش را به ۳۰۰ هزار تست در سال ارتقا دهیم.

وی افزود: همچنین ۳۰۰ هزار یورو به دلیل وابستگی به آنتی ژن‌های غیر اختصاصی هزینه می‌شد که در حال حاضر با تولید بذر واکسن این تکنولوژی و دانش را داریم که با بیماری‌های استراتژیک مانند تب برفکی مقابله و تمام این واکسن‌ها را در داخل تولید کنیم.

ماکنعلی نوید داد: با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نه تنها واکسن‌های طیور را تولید خواهیم کرد بلکه به کشورهای همسایه هم صادرات خواهیم داشت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در دو شرکت دانش بنیان داخلی گفت: تا دو ماه آینده این تولید به صورت صنعتی انجام خواهد شد و تا سال ۱۴۰۱ صادرات این واکسن را تا 100 میلیون دز خواهیم داشت.

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اشاره به تفاهمنامه‌ منعقد شده بین سازمان دامپزشکی کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید بذر واکسن در شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: در کنار این دانش فنی، باید دانش‌های دیگر هم شکل گرفته و با هم ترکیب شود تا به تولید واکسن بیانجامد.

دکتر خالد خداویردی معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور نیز از جمله مسئولان سازمان دامپزشکی کشور بود که به تشریح بخشی از اقدامات انجام شده جهت تحقق این دستاورد پرداخت و اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور شبکه عظیمی از آزمایشگاه‌ها را در سطح کشور دارد که شامل ۳۷۵ آزمایشگاه می‌شود که از این میزان، ۲۵۴ آزمایشگاه به صورت خصوصی است.

وی افزود: در حال حاضر ۴ هزار کارشناس دولتی و ۹۶۰ نفر کارشناس غیردولتی در این آزمایشگاه‌ها مشغول به کار هستند.

تقدیر معاون رئیس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی از ماکنعلی و معاونان و همکاران مرکز تشخیص در پایان آیین رونمایی از بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و آنتی ژن ویروسH5 دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی با ارائه لوح تقدیر از دکتر علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور تقدیر کردند و در تقدیری جداگانه وزیر جهاد کشاورزی نیز از دکتر خداویردی، مهندس مومنی، دکتر حبیبی و مهندس رضایی‌نژاد به ترتیب به عنوان معاون تشخیص و مدیریت درمان؛ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور، رئیس مرکز ملی تشخیص و آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی و مدیرکل امور اداری سازمان دامپزشکی کشور در کنار جمعی دیگر از همکاران مرکز تشخیص که در مسیر پیشگیری و مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تولید این بذر واکسن نقش داشته اند، تقدیر کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در بخشی از تقدیرنامه اش با بیان اینکه «توسعه خدمات بهداشتی و نظارتی دامپزشکی، زمینه ساز حفظ سرمایه دامی، بسترسازی سرمایه‌گذاری بیشتر، تامین امنیت و سلامت غذایی و ارتقای سطح بهداشت عمومی جامعه است» تاکید کرده: «این مهم نیز بدون همت و تلاش متخصصی و کارشناسان دامپزشکی امکان پذیر نیست.» امضای تفاهم نامه برای تولید بذر واکسن‌های مورد نیاز در شرکت‌های دانش‌بنیان بنابراین گزارش پیش از رونمایی از بذر واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تفاهم نامه‌ای نیز میان معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی کشور منعقد شد که بر اساس این تفاهم‌نامه که به امضای دکتر قانعی و دکتر علی صفر ماکنعلی رسید؛ با حمایت مالی معاونت علمی تولید بذر واکسن‌ها در شرکت‌های دانش بنیان صورت می‌گیرد و این شرکت‌ها بازوی اجرایی کارخانه‌های تولید واکسن می‌شوند.

  

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636