×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 71
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 66
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 67

احتمال بیماری مشمشه اسب موجود در تئاتر شهر و پلمپ این مکان

06 آبان 1392

 رییس بیمارستان دامپزشکی تهران با اظهار تاسف از وضعیت نگهداری اسبی که این روزها در نمایش "عرق خورشید‌، اشک ماه" بازی می‌کند،‌ گفت: این اسب مدارک شناسایی و بهداشتی ندارد و ممکن است ناقل بیماری‌های خطرناکی باشد.

 

 

 

 پیام محبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: از سوی انجمن حمایت از حیوانات گزارشی به ما ارائه شد مبنی بر اینکه اسبی در تئاتر شهر نگهداری می‌شود که شرایط نگهداری‌اش به هیچ وجه خوب نیست.

وی افزود: پس از دریافت این گزارش‌، حکم بازدید از محل نگهداری این حیوان را گرفتیم و شب گذشته از محل نگهداری این اسب بازدید کردیم.

رییس بیمارستان دامپزشکی تهران با اشاره به شرایط نگهداری این اسب در تئاتر شهر، اظهار کرد: این اسب جزو بازیگران نمایش "عرق خورشید،‌ اشک ماه" است و از آقای آتیلا پسیانی کارگردان این نمایش بعید است که اجازه دهند این اسب در میان زباله‌ها و آشغال‌های کنار تئاتر شهر نگهداری شود. ضمن آنکه تغذیه این حیوان اصلا مناسب نیست و بررسی‌ها نشان داد به این حیوان فقط کاه می‌دهند و یونجه و جو به آن داده نمی‌شود.

 محبی نسبت به بیماری خطرناکی که از طریق اسب به انسان منتقل می‌شود، هشدار و توضیح داد: همه حیوانات تک‌سم باید شش ماه یک بار تست مالایین بدهند و گواهی بهداشت و سلامت برایشان صادر شود اما اسب این نمایش این گواهی را ندارد و بدون داشتن این گواهی‌، انتقال حیوان و آوردنش به اماکن شهری ممنوع است.

 این پزشک متخصص ادامه داد: برای انجام این تست محل نگهداری اسب و خود آن باید به مدت 72 ساعت قرنطینه شوند و اگر جواب این آزمایش مثبت باشد،‌ تئاتر شهربه مدت شش ماه پلمپ خواهد شد.

 وی هشدار داد: اگر جواب آزمایش مثبت باشد،‌ این اسب ناقل بیماری "مشمشه" خواهد بود که در انسان بسیار خطرناک است و همان بیماری این است که قبلا هم باعث شد باغ وحش تهران به مدت شش ماه پلمپ شود. از سوی دیگر این اسب بیش از حد آرام بود و جای سوال دارد که آیا دارویی به آن تزریق می‌شود یا نه؟

 محبی به ایسنا گفت: گروه اجرایی نمایش "عرق خورشید،‌ اشک ماه" قول داده‌اند هر چه زودتر مدارک شناسایی و هویتی این اسب را ارائه دهند.

 او با بیان اینکه هویت این اسب تا کنون چندبار عوض شده است،‌ اظهار کرد: ابتدا این اسب را با نام "شب‌خیز" و از باشگاه هنرمندان معرفی کردند اما بررسی ما نشان داد چنین باشگاهی نیست. پس از آن اعلام کردند اسبی است در باشگاه چیتگر اما صاحب باشگاه چیتگر دراین باره گفت:" این اسب در باشگاه ما نبوده و فقط در اینجا تمرین کرده است".

 وی اضافه کرد: دوباره گفته شد اسم این اسب "بلک" و از باشگاه جوان مردان است اما این موضوع نیز منتفی شد و دست آخر او را اسبی از شبکه دامپزشکی شهریار معرفی کردند و از این شبکه گواهی ارائه کردند اما از آنجا که این اسب داغ ندارد، هویتش قابل شناسایی نیست و احساس ما این است که هویت این حیوان را مخفی می‌کند.

 این متخصص دامپزشکی افزود: از نظر من دامپزشک این مدارک قابل قبول نیست و شرایط مشکوک است لذا حتما باید آزمایش شود چرا که سلامتی خود هنرمندان تئاتر را نیز به خطر می‌اندازد.

 

 

 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636