عرضه شیر فله در بازار ، احتمال ابتلای بیماری سل و تب مالت را در جامعه افزایش میدهد

27 مهر 1392

 چندی است موضوع عرضه شیر فله ایی در بازار مطرح شده ، که اظهارنظرهای مختلفی مبنی بر درست یا غلط بودن این تصمیم از سوی کارشناسان حوزه بهداشت مطرح شده است .

 

 

 

 افزایش هزینه های تولید در حوزه دامپروری ، حدف یارانه شیر و کاهش خرید خریداران عمده شیر در ماه های گذشته سبب شد اجازه عرضه شیر فله ایی فراوری نشده در بازار مصرف صادر شود ، طرحی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت بسیار غیر منطقی است و خطر ابتلا به برخی بیماریها در جامعه افزایش خواهد یافت .

 

پیام محبی نائب رئیس جامعه دامپزشکان ایران در اینباره به IENA  گفت : موضوع توزیع شیر فله در بازار نظر شخصی تنها چند نفر از کارشناسان سازمان دامپزشکی است ،این در حالیست که سال ها در کشور تلاش شد به دلیل آلودگی ها و شیوع بیماریهای مختلف در بین مردم ،توزیع شیر خام از رده خارج شود اما اکنون میخواهند فرهنگی را که عمری روی آن کار شده را به عقب بازگردانند .

وی با بیان اینکه در موضوع شیر خام در بازار تصمیم سازمان دامپزشکی از یک بعد منطقی است و از بعدی دیگر غیر منطقی است گفت : سازمان دامپزشکی میگوید کیفیت شیرهای فراوری شده و پاستوریزه مناسب نیست و در دراز مدت عوارض جانبی از جمله پوکی استخوان را در زنان سبب میشود ،این گفته سازمان دامپزشکی درست است و در تمام دنیا نیز شیرهای پاستوریزه به نسبت شیر خام از کیفیت پایین تری برخوردار است ، این در حالیست که این تصمیم دامپزشکی به لحاظ بهداشتی غیر منطقی است چرا که توزیع شیر خام در بازار خطر ابتلا به برخی بیماریها در جامعه افزایش میابد .

نائب رئیس جامعه دامپزشکان ایران گفت : سال هاست بر روی فرهنگ استفاده از شیر پاستوریزه در بین مردم کار شده و اکنون تمامی افراد جامعه میدانند که شیر پاستوریزه را بدون جوشاندن میتوانند مصرف کنند در عین حال که انواع بسته بندی ها از جمله پاکت و شیشه و نایلون را برای توزیع شیر پاستوریزه امتحان کرده ایم ، حال این سوال مطرح است که سازمان دامپزشکی شیر خام را در چه بسته بندی میخواهد عرضه کند که شهروند بداند این شیر محصولی خام بوده و باید موارد جوشاندن و استریل کردن آنرا خودش رعایت کند ؟

محبی تصریح کرد : حرف سازمان دامپزشکی این است که بر روی محصولات برچسب گذاری میشود که محصول خام است اما باز م این سوال مطرح است که شهروند بی سواد ما چگونه از بهداشتی و پاستوریزه نبودن محصول مطلع شود ؟ در عین حال که اگر شیر خام بدون جوشانده شدن مصرف شود خطر ابتلا به سل و تب مالت افزایش میابد .

وی گفت : اینها مواردی است که سازمان دامپزشکی باید به ان توجه کرده و سپس اقدام به توزیع شیر فله کند

نائب رئیس جامعه دامپزشکان ایران تصریح کرد : در این طرح گفته شده به دامداری هایی مجوز توزیع شیر خام داده میشود که تا 6 ماه تست سل و برسلوز آنها پاک باشد ،اما با نگاهی به آمارهای سل در ایران میبینیم هنوز آمار درستی از سل در کشور وجود ندارد و هرگاه مدیر کل استانی تغییر کرده آمار سل آن استان نیز تغییر کرده است و این امر نشان میدهد مشکل نظارتی بر قرائت سل در کشور وجود دارد .

محبی تاکید کرد : اینکه دامداریی خاصی به لحاظ تست سل پاک باشد معیار توزیع شیر فله نیست چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد دامداری همسایه نیز شیر خود را مخلوط شیر دامداری تایید شده نکند ، از اینروتنها منفی بودن تست برسلوز و سل نشان دهنده این نیست که خطر صفر است .

به گفته وی توزیع شیر فله و خام در سوپر مارکت ها و فروشگاه های عرضه محصولات لبنی خطر ابتلا بیماریها را در جامعه افزایش میدهد و من به عنوان یک دامپزشک با عرضه شیر فله در بازار مشکل دارم .

محبی با بیان اینکه این طرح بصورت پایوت در مشهد اجرا شده و دستورالعمل اجرای آن در سایر شهرها نیز ابلاغ شده است گفت : معتقدم مدتی پس از اجرای این طرح آمار سل و برسلوز در جامعه سیر نزولی پشمگیری خواهد داشت .

 

 

 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636