نامه رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران به وزیر آموزش و پرورش جناب آقای دکتر بطحایی

03 مهر 1396

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران ، دکتر پیام محبی ریاست جامعه دامپزشکان ایران طی نامه ای به دکتر بطحایی وزیر آموزش و پرورش خواستار رسیدگی به ذبح و قربانی کردن دام در مدارس کشور شد، متن این پیام به شرح زیر است:

 

 به نام خدا

 

 

جناب آقای دکتر بطحایی

وزیر محترم آموزش ‌و ‌پرورش

باسلام

احتراما ضمن عرض تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و آرزوی توفیق روزافزون برای حضرتعالی و همکاران‌ محترمتان، به استحضار می‌رساند تصاویری که در روزهای اخیر از ذبح و قربانی کردن دام به مناسبت شروع سال تحصیلی در فضای مجازی منتشر شده، نشان دهنده انجام نادرست سنتی پسنديده است. این رفتار اشتباه، جدای از ترویج خشونت و اشاعه فرهنگ حیوان ‌آزاری و نادیده گرفتن حقوق حیوانات در میان کودکان و نوجوانان، می‌تواند منشا خطراتی جدی برای بهداشت جسمی و سلامت روانی جامعه و بخصوص کودکان باشد.

ذبح دام در محیط مدرسه و محل بازی کودکان می‌تواند باعث آلودگی محیط شود، به صورتی که گاهی اثرات آن تا سال‌ها باقی می‌ماند. متاسفانه اخبار حاکی از آن است که چنین اتفاقاتی در سطح کشور به صورت وسیع تکرار شده و اگر قربانی کردن دام به شیوه غیربهداشتی موجب بیمار شدن حتی یک فرد شود، مسئولیت آن بر عهده حضرتعالی و مدیران زحمتکش آن وزارت‌خانه محترم است.

لذا با درنظر گرفتن مخاطرات این امر پیشنهاد می‌شود:

1. ضمن بررسی دقیق و گرفتن گزارش از مدارس سراسر کشور نسبت به ضدعفونی نمودن محل‌هایی که ذبح دام در آن انجام شده است، با همکاری ادارات دام‌پزشکی آن مناطق اقدام گردد.

2. با صدور بخشنامه‌ای مقرر فرمایید از این پس انجام چنین اعمالی در تمام مراکز آموزشی و مدارس کشور اکیدا ممنوع شود و در صورت تمایل به انجام قربانی، از اماکن مجازی که توسط سازمان دامپزشکی مجوز دارند (مانند کشتارگاه‌های مناطق مختلف کشور استفاده شود.

بی‌شک توصیه به رعایت حقوق حیوانات و پرهیز از خشونت نسبت به آنها در حفظ سلامت جامعه تاثیرگذار است. در پایان خواهشمند است ضمن آگاه سازی جامعه دامپزشکان ایران از اقدامات صورت گرفته، این جامعه آماده همکاری با وزارت آموزش و پرورش در زمینه جلوگیری از تکرار موارد مذکور است.

 

                                                                                                                      

                                                                                                                             باتشکر

                                                                                                                       دکتر پیام محبی

                                                                                                    رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران

 

 

 

 

 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636