بیانیه رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران در خصوص روز جهانی حقوق حیوانات
مطلب ویژه

05 ارديبهشت 1400

به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران -متن این بیانیه به شرح ذیل است:                                  بیانیه رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران در خصوص روز جهانی حقوق حیوانات


جوامع بشری در طول تاریخ همواره بنا بر شرایط در کنار جمعیتی از حیوانات اهلی و وحشی زندگی نموده اند و برای نوع ارتباط خود با گونه های مختلف حیوانات بویژه حیوانات اهلی اصول تعریف شده ای داشته اند. در اواخر قرن بیستم و قرن بیست و یکم با گسترش دانش بشر و چرخش اطلاعات این اصول پا را از حیوانات اهلی فراتر گذاشته و با اطلاع بشر از اهمیت حفظ ذخایر ژنتیکی در حوزه دام های وحشی نیز وارد شده است.

تمامی این روش ها اگر در چهارچوب مفهومی با عنوان حفظ حقوق حیوانات قرار گیرند بسیاری از مشکلات پیش رو مدیریت خواهد شد. از این روست که تعریف مفاهیم حقوق حیوانات که شامل تمامی حیوانات موجود در جهان هستی می باشد در حال حاضر یکی از مهمترین چالش های پیش روی بشر است و جامعه دامپزشکی نیز به عنوان یکی از مهمترین ارکان علمی این حوزه مطرح است.

در کشور ما نیز در سال های گذشته اقدامات اساسی قابل توجهی انجام شده است که شاید یکی از مهمترین و همه گیر ترین اقدامات انجام شده پویش ملی جلوگیری از انقراض یوزپلنگ ایرانی باشد.

جامعه دامپزشکان ایران برای اولین بار در کنگره های تخصصی خود پانل اختصاصی حقوق حیوانات را برگزار نموده است و دانشگاه تهران نیز با تغییر در سرفصل دروس اختیاری خود واحد درسی حقوق حیوانات را به چارت آموزشی خود اضافه کرده و کتب ارزشمندی نیز تالیف و ترجمه شده است. همچنین پویش های مردمی در حوزه حمایت از حیوانات بویژه در حوزه حیوانات شهری و باغ وحش ها در جای جای کشور اقدامات ارزشمندی انجام داده اند. در حوزه حیوانات مزرعه اقدامات پیشرفته تر است و مفهوم رفاه حیوانات یکی از مهمترین بحث های تخصصی است که همواره مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

همه این ها تنها برخی از اقدامات انجام شده در کشور در این حوزه است که نشان دهنده نقش تعیین کننده دامپزشکان در تعاریف و عملی نمودن این مفاهیم است.

از این رو از کلیه همکاران دعوت به عمل می آید تا با حضور فعال در کمیته تخصصی حفظ حقوق حیوانات که بزودی توسط جامعه دامپزشکان ایران تشکیل خواهد شد نقطه نظرات تخصصی خود را مطرح نموده و هیئت مدیره جامعه دامپزشکان را در راستای ایفای نقش فعال در این حوزه همیاری نمایند.

 

 

                                                                                                                              با تجدید احترام
                                                                                                                              دکتر پیام محبی

                                                                                                                            رئیس هیئت مدیره

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636