نامه سرگشاده نایب رئیس جامعه دامپزشکان به وزیرجهاد کشاورزی

14 دی 1392

با آمدن دولت تدبیر و امید تازه ای در دل ایرانیان پدیدار شده و تغییرات در ادارات دولتی یکی از تاثیرات روی کار آمدن کابینه دولت یازدهم می باشد. سازمان دامپزشکی کشور از این امر مستثنی نبوده و ایجاد تغییرات در آن مستلزم توجه به نکات مهمی است. نکاتی که در نامه ی سرگشاده دکتر پیام محبی به وزیر جهادکشاورزی به آنها اشاره شده است.

متن نامه دکتر پیام محبی نایب رئیس جامعه دامپزشکان ایران به وزیر جهاد کشاورزی

 

جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهاد کشاورزی

 

 چند ماهی است که با آمدن دولت تدبیر امید، امید مجددی در دل ایرانیان نمایان شده است که حتی تاثیر آن را در تمامی ادارات دولتی نیز می توان دید. سازمان دامپزشکی کشور جزو معدود سازمان هایی  است که نه تنها وظیفه خطیر حمایت از سرمایه دامی کشور را در مسائل اقتصادی داراست، بلکه وظیفه مهم تر از آن یعنی امنیت غذایی و نقش به سزا در بهداشت کل کشور را نیز دارا می باشد. در این میان نقش بخش خصوصی که سازمان دامپزشکی کلیه امور درمانی دامپزشکی را از دهه 60  به آن واگذار کرده است، روز به روز بیش از پیش نمایان می گردد.

 

      جناب آقای وزیر توجه داشته باشید که ایجاد تغییرات در سازمان دامپزشکی به سادگی دیگر ارگان های زیر مجموعه آن وزارت خانه نیست و باید چندین نکته را در این خصوص مورد توجه قرار داد:

 

 1- آیا لزوم تغییر در آن سازمان واقعا یک نیاز است و یا صرفا به جهت تبعیت از دیگر تغییرات و تغییر مدیریت وزارت خانه به دنبال آن هستید.

 

 2- در زمینه  ایجاد تغییر می‏بایست کلیه امورسنجیده شود. نه آن که به صرف مشورت با گروهی کوچک بدون در نظر داشتن نظر اکثریت  فعالان و دست اندرکاران صنف دامپزشکی اقدام به آن نمود.

 

 3- تجربه مشاوره با یک گروه کوچک (اما شاید با کمی نفوذ سیاسی) که مقبولیت پایینی در صنف دارند را شما در دوره قبلی وزارت خود داشته اید که بعید است خود و یا هر شخص دیگری که از نتیجه اطلاع داشته باشد، از عملکردتان راضی باشد.

 

 4- توجه داشته باشید که کسانی که شما مورد مشاوره قرار می دهید، لزوماً دغدغه یا اشتراکی در کسب و کار دامپزشکی ندارند و صرفا به واسطه داشتن مدرک دامپزشکی و رابطه با شما یا معاونان شما مورد مشاوره قرار می گیرند و یا خود را محق به دخالت در امور صنفی می دانند که این امر برای فردی با تجربه مدیریتی شما و همچنین در زمان حاضر با توجه به تغییرات در امر اطلاع رسانی در سطح جهان و کشور به نظر روش مناسبی نمی آید.

 

5- جامعه دامپزشکان ایران در همان بدو انتصاب شما به عنوان وزیر طی نامه ای آمادگی خود را برای مشاوره دادن به شما ابراز داشته است، که همانگونه که احتمالا در جریان هستید این جامعه با دارا بودن بیش از 4 هزار عضو و هیات مدیره ای متشکل از یازده نفر، کاملا غیردولتی بوده و قطعاً جامع ترین ارگان مردم نهاد در زمینه دامپزشکی کشور می باشد. ولی متاسفانه حتی شما مبادرت به کوچکترین پاسخی نسبت به نامه مذکور نکرده اید که این بی توجهی توهینی بزرگ به کل صنف دامپزشکی از جانب شما تلقی می گردد.

 

 6-  آیا هرگز با خود فکر کرده اید که عدم شناخت کافی از پتانسیل های بالای سازمان دامپزشکی کشور در زمینه ی بهداشت و نقشی که در اقتصاد کشور داراست توسط شخص وزیر جهاد کشاورزی و معاونان ایشان تا کنون تمایل گروهی از دامپزشکان و دست اندرکاران امور دامپزشکی کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی به جدا شدن از وزارت جهاد و ملحق شدن به وزارت بهداشت را باعث شده است.

 

    در خاتمه با توجه به مسائل پیش آمده در هشت سال قبل در کشور و انجام امور مشابه و روشن شدن نتیجه اینگونه تصمیمات در گذشته، به نظر نمی رسد که تجربه کردن روش های پیشین که نتیجه آن برای خود شما و تمامی  مردم ایران قابل پیش بینی  می باشد، منطقی به نظر برسد.

 

 

دکتر پیام محبی            

    رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران

نایب رئیس جامعه دامپزشکان ایران

 

 

 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636