×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 71
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 66
JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 67

سخنی با رئیس جمهوری که با شعار امید آمد

31 تیر 1392

اکنون چالش‌های بسیاری در پیش روی محیط زیست کشورمان قرار دارد که سلامت، اقتصاد، توسعه، رفاه و امنیت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است،اگر دولت آینده برای حل مسائل زیست محیطی اقدامات بزرگی انجام ندهد مشخص نیست که در آینده دچار چه مشکلات بزرگتری خواهیم شد.

در حالیکه گمانه زنی ها بر انتخاب رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه دارد و تمامی حامیان و دوستداران محیط زیست کشور در انتظار قهرمانی هستند که بیاید و محیط زیست کشور را نجات دهد ، یکی از فعالان محیط زیست در نامه ایی خطاب به رئیس جمهور منتخب مردم نوشت :اکنون چالش های بسیاری در پیش روی محیط زیست کشورمان قرار دارد که سلامت ، اقتصاد ، توسعه و امنیت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است ، اگر دولت تدبیر و امید برای حل مسائل زیست محیطی اقدامی نکند ، مشخص نیست محیط زیستی برای آینده باقی خواهد ماند یا خیر!

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران IENA ؛ پیام محبی فعال حقوق محیط زیست و نائب رئیس جامعه دامپزشکان ایران در نامه ایی سر گشوده خطاب به رئیس جمهور منتخب مردم ایران نوشت : جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم ایران، امروز که شما سکان مدیریت خرد و کلان این کشور را در دست گرفته اید و دولت جدید می رود تا زمام امور را به دست بگیرد در جایگاه قطره‌ای از دریای بی کران ملت ایران ، بر‌آنم که توجه شما را به بخش مغفول مانده جامعه یعنی محیط زیست و بهداشت جلب کنم.
آقای رئیس جمهور این نامه را در همین روزهای آغازین کار  برای شما می نویسم که تا زمان هست طرحی نو در راستای بهبود وضعیت محیط زیست بیندازید پیش از آن که شیشه های ضخیمِ دودی ماشین ریاست جمهوری چشم هایتان را  بر محیط زیست آلوده مان ببندند. شیشه هایی که انقدر تیره و قطور هستند که اگر هم بخواهید نتوانید مشکلات و آلودگی های محیط زیست را ببینید.
اما آقای روحانی!  این طرف شیشه ها، واقعیت هر روز، صورت زشت و کریهش را به همگان نشان می دهد. جای جای این شهر و کشور مملو از آلودگی های زیست‌محیطی است و هر کجا که بایستیم فجایع زیست محیطی خودی نشان می دهند. محیط زیست مان در حالی بدل به یک زباله دان شده که بسیاری از کارشناسان محیط زیست معتقدند، اگر دولت آینده برای حل مسائل زیست محیطی اقدامات بزرگی انجام ندهد مشخص نیست که در آینده دچار چه مشکلات بزرگتری خواهیم شد؛ زیرا اکنون چالش‌های بسیاری در پیش روی محیط زیست کشورمان قرار دارد که سلامت، اقتصاد، توسعه، رفاه و امنیت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است. مطمئن باشید که اگر شما به فکر حل کردن مشکلات و کاهش تبعات این بی توجهی به محیط زیست نباشید وضع از این بدتر هم خواهد شد. آقای روحانی در نظر داشته باشید که بهداشت و سلامت جامعه تنها سلامت و بهداشت خوراک و محیط زیست نیست و سلامت روانی را هم شامل می شود. بدانید که بی آنکه سلامت روانی را درجامعه تضمین کنیم، هیچ کار سیاسی و اقتصادی منتج به نتیجه ای انجام نمی گیرد.

اقای رئیس جمهور! کنارگذاری شورای عالی محیط زیست ،یکی از اولین اقدامات مخربی بود که در دولت گذشته اتفاق افتاد و مشکلات بسیاری را برای محیط زیست کشور در پی داشت؛ علاوه بر آن در اجرای برنامه‌های توسعه و محیط زیست در بیشتر مواقع جانب توسعه گرفته شد و محیط زیست را کنار گذاشتند امروز اما وقت آن رسیده که یک بار برای همیشه برای حل این مشکلات راه حلی اساسی اندیشید. راه حلی از جنس تشکیل یک وزرات خانه با محوریت بحث های زیست محیطی، دامپزشکی و مسائل مربوط به این حوزه ها. شما بهتر از هر کسی می دانید که مدیریت امور کلان مملکتی باید در قامت یک وزارت خانه مطرح باشند. وزارت خانه ای که وزیر مربوطه اش در مقابل نمایندگان مردم پاسخگو بوده  و اگر بر خطا رفت استیضاح شود و خود را مسئول بداند. شما باید در نظر داشته باشید محیط زیست و مسائل زیر مجموعه دامپزشکی را قطعا نمی توان در محدوده یک سازمان با حیطه اختیارات و وظایف محدود پاسخ گفت.
آقای روحانی! سخنرانی شما را در مراسم تحلیف و تنفیذ و سخن ها و وعده های کابینه رای اعتماد گرفته شما را در مجلس شورای اسلامی دیدیم. خوشبختانه حرف های شما و هیئت دولت در این جلسات نشان از پافشاری شما بر سر مواضع و شعارهایی داشت که پیش از انتخابات گفته بودید. اما با نگاهی گذرا می توان دریافت که تمرکز اصلی شما نیز مانند دولت های گذشته، بر روی بحث اقتصاد و سیاست خارجی ست و گواه آن هم قرارگرفتن تنها 3 وعده زیست محیطی در میان 460 وعده شما  به ملت ایران در دولت جدید است. در حالیکه نباید فراموش کرد  در کشوری با 75 میلیون جمعیت، مغفول ماندن حوزه های مهمی مانند محیط زیست، بهداشت دامی و در نتیجه بهداشت انسان ها در سالیان گذشته،  هزینه های گزافی برای ملت ایران به بار آورده است. شما هم حتما طی این روزها، در هیاهوی بررسی صلاحیت وزرا در مجلس خبر اسف بار کسب رتبه 114در میان 132 کشور از نظر وضعیت محیط زیست را شنیده اید. یادمان نرود زمانی که در دولت های قبل تر جایزه بزرگ زمین را از طرف سازمان ملل متحد گرفتیم رتبه 40 را داشتیم این در حالیست که در هشت سال فاجعه بار گذشته مثل همه شاخص های دیگر با سر سقوط کردیم.
آقای دکتر روحانی! یکی از مهم‌ترین مسائل در حوزه ‌های مختلف استفاده از متخصصان و کارشناسان ماهر در آن رشته است؛ چراکه به دلیل فقدان افراد متخصص در برنامه‌ریزی‌ها، ممکن است طرح‌هایی بی اساس و نادرست به اجرا درآمده و یا حتی اجرای طرح‌هایی صحیح با شکست مواجه شود.  متاسفانه عملکرد چند سال اخیر سازمان های محیط زیست نیز نه تنها مثبت نبوده بلکه بسیار منفی بوده است و در همه این سال ها عملا فعالیت های سازمان محیط زیست در خدمت منافع سیاسی و اقتصادی گروه های خاص و در جهت اهداف آن ها هدایت شده است. پس یکی از مهم ترین اقدامات شما در این حوزه باید انتخاب افراد ذی صلاح و شایسته برای مدیریت سازمان های مرتبط با بهداشت و محیط زیست باشد. 
آقای دکتر! رئیس سازمان محیط زیست در قانون ما معاون شما محسوب می شود و همین نشان از مسئولیت خطیر شما نسبت به مسائل این حوزه دارد. لذا  باید چاره ای اندیشید. البته تنها به همین وظیفه قانونی اکتفا نکنید؛ تصور نکنید محیط زیستی که از آن سخن می گوییم، با محیطی که شما و اطرافیانتان در آن زیست می کنید متفاوت است. سخن از مسائل دور از ذهن محیط زیستی نیست. شما هم شهروند این شهر هستید  و مخاطرات زیست محیطی نیز خودی و غیر خودی و مدیر و غیر مدیر نمی شناسد؛ اگر جامعه به دلایلی در معرض مخاطرات زیست محیطی قرار بگیرد خانواده شما و  افراد کابینه تان نیز در امان نبوده و در این مورد فرقی با بقیه نخواهید کرد.
آقای رئیس جمهور! در طی سالیان گذشته مشخص شده که متاسفانه بی توجهی به این حوزه نه از سر جهل  و نادانی که از سر اولویت ندادن  به مهم ترین نیازهای مردم در یک کشور است. در خلا تفکر و تدبیر های مدیریتی، محیط زیست که می بایست در صدر برنامه های هر دولت باشد چنان به حاشیه رانده شده که برگرداندن آن به اولویت صعب و مشکل می نماید. لذا از شما که با کلید حل مسائل به میدان آمدید انتظار می رود که با باز تعریف اولویت ها، همچنین احیای ارگان های موثر در این زمینه و با انتخاب افراد شایسته بر مدیریت سازمان های ذیربط و حتی الامکان تشکیل وزارت خانه  محیط زیست، راهی برای بهبود شرایط زیست محیطی و بهداشتی مردم باز کنید. که البته شعار مهم شما همین تزریق امید و از بین بردن مفهاهیمی چون دروغ و دغل است. 
آقای روحانی ناگفته نماند که  انتخاب وزیر بهداشت  با ۲۶۰ رای موافق انتخابی موفق و تاییدی قابل توجه برای شما و مجلس محترم است چرا که نشان از اهمیت دادن شما به بخش خصوصی دارد. امید است که نظیر این انتخاب ها را برای سازمان هایی همچون محیط زیست و دامپزشکی نیز شاهد باشیم . باور کنید اکنون که بوی امید در همه جا پیچیده است این انتظار زیادی نیست. همه دلسوزان محیط زیست نگاهشان به شماست تا ببیند چطور ویرانه ای که از محیط زیست مانده بازسازی می شود. 
پس سخن کوتاه کرده و ابراز امیدواری می کنم که محیط زیست در دولت شما به حفظ چند گونه جانوری محدود نشود که محیط زیست حیاط خلوت خانه شما نیز هست. 

 

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636